×
Dlaczego rekiny nie mają próchnicy ?

Rekiny jedzą przez cały dzień, nie szczotkują zębów a mimo to nie muszą odwiedzać dentysty. Jak to możliwe? Przepis na to jest prosty: brak cukru plus dużo fluoru !

Zwierzęta żyjące w oceanie mają idealne warunki do zachowania zdrowych zębów, ponieważ nie spożywają cukrów i pływają w roztworze fluoru (w wodzie oceanicznej na milion cząsteczek przypada 1 cząsteczka fluoru). Dlaczego fluor chroni przed próchnicą możesz przeczytać tu.

Wśród istot żyjących na ziemi jedynie ludzie, zwierzęta domowe i niedźwiedzie są narażone na chorobę próchnicową ze względu na dietę. Według badań z 2014r. przeciętny polak zjada rocznie 44,3 kg cukru w pożywieniu. Weźmy przykład z rekina, porzućmy słodycze i zabezpieczajmy zęby fluorem!

Więcej
Jak długo myjesz zęby ?

Polacy żyją w pędzie i tak też dbają o swoje zęby. Zabiegani, ze szczoteczką w ustach, między parzeniem kawy, ubieraniem dzieci , odczytywaniem maili – to poranny obrazek w większości domów. Wielu z nas przekonanych jest o tym , że prawidłowo dba o higienę jamy ustnej. Jednakże badania dowodzą , że nasz średni czas mycia zębów to zaledwie 17 sekund ! To zdecydowanie za mało aby pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Czas potrzebny do oczyszczenia zębów to 2-3 minuty.
Pamiętajmy , że wszystko o co dbamy i co chronimy trwa dłużej!

Więcej
Tabletki barwiące płytkę nazębną.

Osady powstające na zębach, będące resztkami pokarmów i koloniami bakterii nazywamy płytką nazębną. Płytkę nazębną trudno dostrzec, pomocne mogą się okazać tabletki wybarwiające. Tabletki barwią płytkę na kolor fioletowy, jeżeli jest to płytka stara, zalegająca na zębach od kilku dni, lub różowy, jeżeli jest to świeża płytka. Nadają się do stosowania zarówno przed myciem zębów, aby sprawdzić gdzie płytka najczęściej się osadza, lub po myciu zębów, aby skontrolować dokładność szczotkowania. Produkt jest szczególnie zalecany przy nauce mycia zębów u dzieci.
Tabletkę należy rozgryźć i rozpuścić w ślinie. Przez ok. 30 sekund preparat rozprowadzić językiem po zębach. Nie połykać! Następnie kilkukrotnie wypłukać usta wodą i wypluć. Po zakończeniu zabiegu intensywnie zabarwioną płytkę należy wyczyścić szczoteczką i nitką.
Tabletki wybarwiające płytkę nazębną pozwalają na kontrolę prawidłowego szczotkowania zębów. W naszym gabinecie pacjenci zakładający stały aparat ortodontyczny dostają takie tabletki żeby kontrolować prawidłowe czyszczenie zębów z aparatem.

Efekt zastosowania tabletki wybarwiającej

Tabletki firmy Curaprox

Tabletki firmy GUM Butler Red-Cote

Tabletki firmy Mira-2-Ton

 

Więcej
Irygator – must have czy fanaberia?

Szczoteczka i pasta to podstawa higieny jamy ustnej. Jednakże nawet najbardziej zaawansowane modele szczoteczek nie zapewnią precyzyjnego doczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo powinniśmy używać nici dentystyczne, szczoteczki między-zębowe oraz irygatory. Z cienkiej dyszy irygatora wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem, który dokładnie a przede wszystkim bezinwazyjnie wypłukuje miejsca niedostępne podczas klasycznego szczotkowania. Irygator stacjonarny ((Waterpik WP-100 E ULTRA)

Irygator stacjonarny (Braun Oral-B Professional Care OxyJet MD20)Irygator przenośny (Philips Sonicare AirFloss HX8240)Irygator stacjonarny (AQUAPICK AQ-300)

 

Wyniki badań wskazują na doskonałe rezultaty irygatorów zarówno w precyzyjnym oczyszczaniu jak i masowaniu i stymulacji dziąseł. Użytkownicy irygatorów mogą spodziewać się znacznego zmniejszenia ryzyka próchnicy, wyraźnej poprawy kondycji dziąseł,zapobiegania powstawaniu stanów zapalnych oraz znakomitych efektów terapeutycznych przy już istniejącej chorobie przyzębia.

Irygator to rewolucyjne uzupełnienie pielęgnacji jamy ustnej. Szczególnie polecane dla pacjentów

  • ze stłoczeniem zębów

  • chorobami dziąseł

  • patologicznymi głębokimi kieszeniami dziąsłowymi

  • posiadających implanty, korony, mosty

  • noszących aparaty ortodontyczne

  • jak również wszystkich którzy pragną utrzymać higienę na najwyższym poziomie.

Więcej
Na ile rtg zębów jest szkodliwe ?

Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, każdego dnia, otrzymujemy pewną dawkę promieniowania, nawet jeśli nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na promieniowanie pochodzenia „sztucznego”, wytworzonego przez człowieka. Dociera do nas promieniowanie kosmiczne, jak również promieniowanie powstające z ziemi, z minerałów – jest to tzw. promieniowanie tła. Dawki promieniowania stosowane przy wykonywaniu zdjęć stomatologicznych odpowiadają jedynie kilkunastu godzinom promieniowania tła jakie otrzymujemy w trakcie każdej doby.
Zdjęcia rentgenowskie są niezwykle ważne i często niezbędne do podjęcia prawidłowej decyzji dotyczącej leczenia. Nie należy obawiać się „szkodliwego promieniowania”  stomatologiczne zdjęcia rtg są w pełni bezpieczne i nie zagrażają naszemu zdrowiu.

Więcej
Jak fluor dział na nasze zęby

Zęby zbudowane są z cząstek mineralnych głównie hydroksyapatytów. Stosując do higieny jamy ustnej preparaty z fluorem (pasty, płukanki, lakiery) część hydroksyapatytów w naszych zębach zamieniana jest jest na fluoroapatyty. Fluoroapatyty mają trwalszą strukturę krystaliczną a to wpływa na odporność zębów przed próchnicą.

Więcej